Online REZERVACE

Citováno ze zdroje Jiří Kaloč, www.welovecycling.com

 

Pitný režim je základ života. Zde najdete několik typů pro vaši cyklistiku

Vhodný sportovní drink může pomoci s třemi cyklistickými problémy – dehydratace, vypocené minerály a spálená energie. Právě proto na cyklisty cílí obrovské množství výrobců s různými typy speciálních nápojů a iontových nápojů. Pojďme se podívat, kdy jsou takové nápoje potřeba, jak je to s pivem jako přírodním ionťákem.

Při cyklistice tělo ztrácí minerály

Pokaždé, když se na kole zapotíte, tak vaše tělo přichází o cenné minerály. Každý litr potu totiž obsahuje přibližně 900 mg sodíku, 1 mg hořčíku, 300 mg draslíku a 15 mg vápníku, což jsou minerály, které se v těle rozpouští ve vodě a tvoří elektrolyty neboli ionty.

Zejména při aktivitě trvající déle než hodinu, v teplém prostředí je důležité pro udržení výkonnosti doplňovat s vodou i zmíněné minerály. Správná koncentrace iontů je totiž klíčová pro fungování svalů a metabolismu.

Kdo by měl iontové nápoje používat?

Iontové nápoje jsou důležité zejména pro cyklisty sportovce. Když jedu na pohodový výlet s rodinou, tak mohu úplně v pohodě pít vodu a minerály doplnit při přestávkách na svačinu.

Pokud mám ale ambice jezdit rychle a dlouho bez přestávek, tak je na místě zařadit správný sportovní nápoj. Zvláštní pozornost ionťákům by měli věnovat zejména cyklisté, kteří mají tendenci se hodně potit, zejména pak v horkých letních měsících, kdy se potíme úplně všichni.

A co pivo jako ionťák?

Běžný půllitr piva obsahuje většinou okolo 130 mg draslíku a 20 mg sodíku, což je podstatně méně než sportovní iontové nápoje, které mohou mít v půllitru přes 400 mg sodíku a 200 mg draslíku, což daleko více odpovídá množství, které člověk ztrácí v potu. Nicméně i to malé množství minerálů v pivě není k zahození. Z výzkumu navíc víme, že až 660 ml piva po jízdě na kole nezpůsobuje dehydrataci, zejména pokud po něm následuje sklenice vody.

Takže i když pivo určitě není jako iontový nápoj ideální, tak jedno dobře vychlazené po náročné vyjížďce spolu se sklenicí vody hydrataci neuškodí.

Ještě, než se dostaneme k hydrataci na kole, je potřeba si ujasnit celkový přístup k pitnému režimu v průběhu dne. Mnohem užitečnější, než předepisovat počet litrů nebo sklenic, které by měl každý cyklista vypít, je zaměřit se na jednoduché pravidlo – poslouchat svou žízeň. Například v zimě, když se pohybujete v pokojové teplotě většinu dne, jíte polévky i šťavnaté ovoce a zeleninu, tak si vaše tělo řekne určitě o méně, než obecně doporučované dva litry vody za den. Naopak v létě, zejména u lidí, kteří se pohybují venku a hodně se potí, budou nároky určitě převyšovat dva litry.

Jak zahnat žízeň v běžném režimu

Když se žízeň v běžném režimu dostaví, tak je nejlepší ji uhasit nějakým, nekalorickým nápojem. Nejlépe tedy funguje minerální či kohoutková voda, neslazené čaje a lze počítat i kávu, která v rozumném množství hydrataci podpoří.
Do pitného režimu se pochopitelně počítá i voda obsažená v jídle, takže polévky, ovoce a zelenina určitě pomohou pokrýt nároky na příjem tekutin.

Na kole 500–1000 mililitrů tekutin za hodinu

Jakmile do pitného režimu vstupuje fyzická aktivita, tak už je to něco jiného. V tuto chvíli už se nemůžeme spolehnout pouze na pocit žízně. Lidské tělo při náročné cyklistice může snadno ztrácet tekutiny velice rychle a pocit žízně se dostaví až ve chvíli, kdy už tento hydratační dluh není možné splatit, aniž by bylo nutné si dát dlouhou pauzu.

Proto je důležité začít pít pravidelně a hned od začátku jízdy. Na dlouhých trénincích a závodech je dobré vypít mezi 500 a 1000 mililitrů tekutin za hodinu. Lehčí vyjížďky nevyžadují tolik tekutin, ale závisí to na okolní teplotě, míře pocení a intenzitě výkonu.

Pro krátké vyjížďky stačí voda

Pokud plánujete krátkou jízdu do hodiny, tak stačí když si do bidonu vezmete čistou vodu. Hydrataci určitě zastane a pro doplnění vypocených minerálů a spálených sacharidů pak postačí dobré jídlo po návratu domů. Když plánujete jízdu delší a intenzivnější, tak už je důležité přemýšlet i o doplňování iontů a energie a kole.

Každý cyklista, který si někdy prohlížel nabídku iontových nápojů se určitě setkal s názvy jako hypotonický nebo isotonický. Pojďme si tyto pojmy vyjasnit, abyste vždy věděli, který je pro váš trénink ten pravý.

Sladká chuť nápoje zvedne morálku při vyčerpání

Mohlo by se zdát, že cukr je ve sportovních nápojích jen proto, aby dodal rychlou energii do těla. Ve skutečnosti ale plní i další funkce, vylepšuje chuť, což pomůže zejména při horkém dni, kdy je potřeba vypít velké množství vody každou hodinu.

Sladká chuť také pomáhá psychicky, zvedne morálku při opravdu dlouhé jízdě a velkém vyčerpání. A v neposlední řadě cukr urychlí hydrataci, protože se díky němu ve střevě rychleji voda vstřebává. Bohužel ale nelze říci, že čím více cukru, tím lépe. Podle koncentrace cukru v nápoji se bude nápoj hodit vždy pro jinou situaci. Rozlišujeme základní tři typy sportovních nápojů.

Hypotonický nápoj

Tento typ sportovního nápoje má nejmenší koncentrace cukrů, jen 1-4 procenta, což znamená, že nedodá příliš energie, ale za to umožní nejrychlejší hydrataci ze všech tří typů. Nejlépe se hodí při intenzivních trénincích a za horkých letních dní, kdy je potřeba doplňovat opravdu co nejvíce tekutin a vyhnout se zároveň zažívacím potížím z přemíry cukrů v žaludku.

Isotonický nápoj

Tento typ sportovního nápoje má podobnou koncentraci cukru jako krev, tedy okolo 6–8 procent, což znamená, že se vstřebává rychle a zároveň zásobuje tělo slušným množstvím energie. Nejlépe se hodí na dlouhé rovinaté tratě, kde není potřeba vyvíjet maximální úsilí. Pomůže s hydratací, doplní určité množství energie a riziko, že způsobí zažívací potíže, je malé.

Hypertonický nápoj

Tento typ nápoje má koncentraci cukrů více než 10 procent a používá se zejména při regeneraci po tréninku. Vyšší zastoupení cukru způsobuje, že se tráví pomaleji, a proto není vhodný pro konzumaci za jízdy. Za vyšší intenzity by mohl způsobit zažívací potíže a o energii vás připravit spíš než ji dodat. S touto koncentrací cukrů se nejčastěji setkáte v podobě čerstvých ovocných džusů a sycených limonád.

A na závěř : nepoužívejte slazené nápoje bezhlavě

Ještě je důležité připomenout, že všechny tři kategorie těchto nápojů jsou primárně užitečné pro cyklisty sportovce. Pokud jezdíte na kole jen pro radost a nespěcháte, tak je lepší doplňovat tekutiny vodou a energii i minerály ve svačinách, čímž minimalizujete množství přidaného cukru ve stravě.

 

Několik druhů nápojů najdete i v nabídce našeho penzionu – žádejte u obsluhy

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.